Şifremi unuttum, ne yapmalıyım?
Şifrenizi unuttuğunuzda, üye girişi yaptığınız ekran üzerinde bulunan “şifremi unuttum” bağlantısına tıklayınız. Üye olurken kullandığınız e-posta adresinizi girdiğinizde, yeni şifre oluşturabilmeniz için gerekli bağlantı kayıtlı e-posta adresinize gönderilecektir.

Şifremi değiştirmek istiyorum, ne yapmalıyım?
Üye girişi yaptıktan sonra “Hesabım” sayfanızdan şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Siparişimin işleme alındığını nasıl öğrenebilirim?
Siparişinizi tamamladığınız zaman yaklaşık olarak 15-20 dk. içerisinde kayıtlı e-posta hesabınıza otomatik olarak siparişinizin alındığına dair bir mail yönlendirilecektir, mail gelen kutunuza düşmediyse, lütfen spam maillerinizi kontrol ediniz.

Siparişimin kargoya verildiğini nasıl öğrenebilirim?
Siparişiniz kargoya verildiği zaman size bir bilgilendirme maili yönlendireceğiz. Bu mail içerisinde yazan sipariş takip numarası ile kargonuzu Kargo Şirketi üzerinden takip edebilirsiniz.

Siparişimin takibini nasıl yapabilirim?
Siparişlerinizi, “Hesabım” sayfasında bulunan “Siparişlerim” sekmesinden görebilirsiniz.

Siparişimin teslimat adresini ve alıcının adını değiştirebilir miyim?
Siparişiniz tamamlandıktan sonra bu işlem yapılamamaktadır.

Siparişim hatalı ulaştı, ne yapmalıyım?
Kolinin hasarlı (yırtılmış, ıslanmış, kusurlu gibi) olması durumunda kargo görevlisine “Hasar tespit tutanağı” tutturarak siparişinizi iade edebilirsiniz. İlgili tutanaklar kargo görevlisinde mevcuttur, hatalı ürünleri bu şekilde iade adresimize gönderebilirsiniz.

Siparişim ulaştığında belirttiğim adreste olmazsam ne olur?

Siparişiniz adresinizde bulunmadığınız için size ulaştırılamadıysa, Kargo Şirketi belirtilen adrese ikinci bir uğrama daha yapar. İkinci uğramada tekrar adresinizde bulunamadığınız takdirde, ürününüz merkeze geri gönderilir ve otomatik iade sürecine girer.

Standart Teslimat süresi ne kadardır?

Hafta içi yaptığınız alışverişlerde siparişleriniz ———iş günü, hafta sonu siparişleriniz ise ——- iş günü içerisinde belirttiğiniz adrese teslim edilmek üzere Kargo Şirketine  verilecektir. Adresinize teslim süresi, bulunduğunuz bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Resmi tatillerde gönderim yapılmamaktadır.

Hangi bölgelere gönderim yapabiliyorsunuz?
AVMTRENDİ Sanal Mağaza Olarak Türkiye sınırlarında Hizmet Vermektedir.

Siparişim hangi kargo firması ile gönderiliyor?

Gönderimleriniz Kargo Şirketi tarafından yapılacaktır.

Kargom nerede?
Siparişiniz kargoya verildiği zaman size bir bilgilendirme e-postası yönlendireceğiz. Bu e-posta içerisinde yazan sipariş takip numarası ile kargonuzu Kargo Şirketi üzerinden takip edebilirsiniz. Ek olarak Siparişlerim sayfasında yer alan kargo bölümünden kargo takip numaranızla ürününüzün nerede olduğunu takip edebilirsiniz.

Kolinin hasarlı (yırtılmış, ıslanmış, kusurlu gibi) olması durumunda kargo görevlisine “Hasar tespit tutanağı” tutturarak siparişinizi iade edebilirsiniz. İlgili tutanaklar kargo görevlisinde mevcuttur, hatalı ürünleri bu şekilde iade adresimize gönderebilirsiniz.

İade edeceğim ürün için kargo ücretini ben mi ödeyeceğim?
Ürün iadenizi ücretsiz gerçekleştirmek için ürününüz hakkında  iptal iade formu adımlarını takip ederek Kargo Şirketi ile iade adresimize  gönderebilirsiniz.

Kurumsal fatura kesilebiliyor mu?
Evet, sipariş aşamasında fatura adres bilgilerinizi girerken kurumsal seçeneğini işaretleyerek vergi numaranız, vergi dairesi bilgilerinizi girerek şirket faturası oluşturabilirsiniz.

Üye olmadan siparişlerimi nasıl kontrol edebilirim?
Siparişiniz kargoya teslim edildiğinde sizi e-posta ile bilgilendireceğiz. Siparişinizi anlık olarak takip etmek isterseniz sipariş verdiğiniz e-posta adresi ile www.avmtrendi.net‘e kayıt olarak siparişini takip edebilirsiniz.

Hangi ödeme şekilleri ile ödeme yapabilirim?
Tüm kredi kartları, atm kartları ve sanal kartlar ile ödeme yapabilirsiniz.


3D Secure neden güvenlidir?
3D Secure, internette alışveriş işlemlerinin güvenli bir şekilde yapılabilmesi için kart kuruluşları tarafından geliştirilmiş olan bir kimlik doğrulama sistemidir. 3D Secure sisteminde, sanal ödeme işlemi gerçekleşirken, banka tarafından kart sahibine sadece kendisinin bildiği ödeme şifresi sorulmakta ve kart sahibinin kimliği doğrulanmaktadır. Bu sayede kredi kartlarınızın yetkisiz kişiler tarafından internet ortamında kullanılması engellenilmektedir.
www.avmtrendi.net’e  nasıl üye olabilirim? Üyelik Ücretli mi?        
“Üye Ol” butonuna tıkladığınızda üyelik sayfamız açılacaktır. Açılan sayfadaki formu eksiksiz bir şekilde doldurarak üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Üyelik sistemimiz ücretli değildir
Siparişimi iptal edebilir miyim?

Evet, siparişin paketlenmediyse iptal edebilirsin. Siparişini iptal etmek için Siparişler’imden iptal etmek istediğin siparişi seç ve “Aksiyon Seç” kutucuğundan “Sipariş İptal” seçeneğine tıkla. İptal etmek istediğin ürünü seçtikten sonra iptal nedenini girerek siparişini iptal edebilirsin. Eğer siparişin kargoya verildiyse iptal seçeneği aktif olmayacaktır. Ürün, eline ulaştıktan sonra iade adresimize gönderip gerekli işlemi gerçekleştirebilirsin